These are ideal for both coatings and stock removal. Cups, very aggressive and great for leaving a natural key for coatings. They come in a selection of different grit and bonds. Available in ø130mm with ø25/ø22.23mm bore.
ø130 diamond cup wheel for Protool® RGP 130-16E floor grinder, 10 segs, scratch-remove harder concrete, Medium (Red)
| Code | 8568 1352 |
|---|---|
| Price |
$139.00 |
| Colour | Red |
| Size | ø130mm |
| Grit | Medium |
| Bond Code | HC |
| Segments | Turbo |
ø130 diamond cup wheel for Protool® RGP 130-16E floor grinder, 10 segs, 2nd cut harder concrete, Medium (White)
| Code | 8568 1353 |
|---|---|
| Price |
$139.00 |
| Colour | White |
| Size | ø130mm |
| Grit | Medium |
| Bond Code | HC |
| Segments | Turbo |
ø130 diamond cup wheel for Protool® RGP 130-16E floor grinder, 10 segs, 1st cut real harder concrete, 35/40# (Blue, 12)
| Code | 8568 1357 |
|---|---|
| Price |
$139.00 |
| Colour | Blue |
| Size | ø130mm |
| Grit | 35/40# |
| Bond Code | HC |
| Segments | Turbo |
ø130 diamond cup wheel for Protool® RGP 130-16E floor grinder, 10 segs, 2nd cut real harder concrete, 60/70# (Red, 12)
| Code | 8568 1358 |
|---|---|
| Price |
$139.00 |
| Colour | Red |
| Size | ø130mm |
| Grit | 60/70# |
| Bond Code | HC |
| Segments | Turbo |