These are ideal for both coatings and stock removal. Cups, very aggressive and great for leaving a natural key for coatings. They come in a selection of different grit and bonds. Available in ø5", ø7"
Diamond 6 arrow segments grinding wheel dry/wet for softer concrete ø180x20x10 25/30# ø22.23 (Black)
| Code | 8568 1850 |
|---|---|
| Price |
$159.00 |
| Colour | Black |
| Size | ø180mm |
| Grit | 25/30# |
| Bore Size | ø22.23 |
| Bond Code | SC |
| Segments | Arrow |
ø7'' Diamond grinding wheel 6 arrow segs dry/wet concrete, glue, paint, epoxy 40x20x10 20# ø22.23(Red)
| Code | 8568 1844 |
|---|---|
| Price |
$129.00 |
| Colour | Red |
| Size | ø7'' |
| Grit | 20# |
| Bore Size | ø22.23 |
| Bond Code | M1 |
| Segments | Arrow |
Diamond grinding wheel 5 arrow segs dry/wet harder concrete ø180x20x10 20# ø22.23 (Red)
| Code | 8568 1860 |
|---|---|
| Price |
$129.00 |
| Colour | Red |
| Size | ø180mm |
| Grit | 30# |
| Bore Size | ø22.23 |
| Bond Code | HC |
| Segments | Arrow |
Diamond 5 arrow segments grinding wheel dry/wet for remove glue, epoxy etc ø180x20x10 ø22.23 (White)
| Code | 8568 1840 |
|---|---|
| Price |
$149.00 |
| Colour | White |
| Size | ø180mm |
| Bore Size | ø22.23 |
| Segments | Arrow |