Turbo cups are ideal for general purpose use and are very productive. They come in a various selection of grits and sizes.
Diamond grinding wheel 6 segs dry/wet concrete ø180x10x10 35# ø7/8” Orange VHC35
| Code | 8568 1835G |
|---|---|
| Price |
$129.00 |
| Colour | Orange |
| Size | ø180mm |
| Bore Size | ø22.23 |
| Bond Code | VHC |
| Segments | Turbo |
Diamond grinding wheel 5 segs dry v.hard concrete ø180x12x8 25# ø7/8” (Orange)
| Code | 8568 1870G |
|---|---|
| Price |
$119.00 |
| Colour | Orange |
| Size | ø180mm |
| Grit | 25# |
| Bore Size | ø22.23 |
| Bond Code | VHC |
| Segments | Turbo |
Diamond cup wheel for faster grinding real harder concrete, ø180 with 6 segs, (Orange) 20/40#
| Code | 8568 1819 |
|---|---|
| Price |
$129.00 |
| Colour | Orange |
| Size | ø180mm |
| Grit | 20/40# |
| Bore Size | ø22.23 |
| Bond Code | VHC |
| Segments | Turbo |
Diamond cup wheel 5 segments for medium concrete ø180x8x8 50# ø22.23 (Blue)
| Code | 8568 1826 |
|---|---|
| Price |
$129.00 |
| Colour | Blue |
| Size | ø180mm |
| Grit | 50# |
| Bore Size | ø22.23 |
| Bond Code | M |
| Segments | Turbo |
Diamond grinding wheel 5 segs dry/wet concrete,glue, paint, epoxy ø180x8x8 20# ø22.23 (Red)
| Code | 8568 1846 |
|---|---|
| Price |
$109.00 |
| Colour | Red |
| Size | ø180mm |
| Grit | 20# |
| Bore Size | ø22.23 |
| Bond Code | M |
| Segments | Turbo |
Diamond 5 segments grinding wheel dry/wet for remove glue, epoxy, concrete etc ø180x12x12 18/20# ø22.23
| Code | 8568 1813 |
|---|---|
| Price |
|
| Sale Price | $111.00 |
| Colour | Green |
| Size | ø180mm |
| Grit | 18/20# |
| Bore Size | ø22.23 |
| Segments | Turbo |